Exekuce. Termín, který je v současnosti zmiňován stále více. Tím více, čím se zvyšuje počet osob, které se ocitly ve vážných finančních problémech do té míry, že nezvládají platit své závazky, chcete-li dluhy, a věřitelům již došla trpělivost. Přestože je termín v obecném povědomí dobře znám, nezaškodí si podstatu pojmu exekuce podle aktuálně platného Českého právního řádu povědět. Smyslem tohoto článku je osvěta či připomenutí známého, ale též pomůcka pro praktické setkání s exekucí a exekutory. Protože, jen velmi otrlý člověk a zarputilý dlužník – recidivista neznejistí a zůstane nad věcí, když zjistí, že je proti němu vedena exekuce.
Proces
Exekuce je proces, kdy věřitel (osoba nebo instituce, které dlužíte peníze) požádá soud o povolení zabavit váš majetek nebo peníze k úhradě dluhu. Soud pak vydá exekuční příkaz, který opravňuje exekutora (osoba pověřená provedením exekuce) k tomu, aby realizoval zabavení a převedení majetku na peníze, které budou sloužit k uhrazení dluhu.
Exekuční procesy a činnost exekutorů v České republice se řídí několika zákony. Klíčovými právními normami v oblasti exekucí jsou:
Exekuční řád (zákon č. 120/2001 Sb.), který stanovuje obecná pravidla a postupy pro provádění exekucí. Obsahuje například ustanovení o exekučním příkazu, opravných prostředcích, výši nezabavitelné částky, pravomocích exekutora a dalších důležitých aspektech exekučního procesu.
Občanský soudní řád (zákon č. 99/1963 Sb.)
Zákon o exekutorech (zákon č. 120/2001 Sb.), který se zabývá organizací exekutorského povolání, výběrem exekutorů, jejich pravomocemi a odpovědnostmi.
Zákon o insolvenčním řízení (zákon č. 182/2006 Sb.). V případě, že dlužník není schopen plnit své závazky, může být zahájeno insolvenční řízení. Tento zákon stanovuje pravidla pro řešení insolvence a může ovlivnit postup exekuce.
Zákon o spotřebitelském úvěru (zákon č. 257/2016 Sb.). V případě exekucí spojených se spotřebitelskými úvěry nebo dluhy, tento zákon stanovuje některá specifická ustanovení.
Přišel mi exekuční příkaz. Co teď?
Situace nemilá a tak, jako tak traumatizující. Zejména, když člověk něco podobného zažívá poprvé. Co teď? Pokud dlužník obdrží exekuční příkaz, je důležité jednat rychle, přitom ale rozvážně. Uvedu zde několik kroků, které bych doporučil v takovém případě mít na paměti:
- Důkladné seznámení se s obsahem příkazu a ostatních dokumentů
- přečtěte si exekuční příkaz pečlivě a zjistěte, za co je exekuce provedena
- pořiďte si kompletní kopii příkazu i příslušných dokumentů (ideálně elektronicky a zároveň papírovou) a tuto praxi i nadále dodržujte
- Komunikujte s exekutorem
- komunikujte s exekutorem, který vám exekuční příkaz doručil. Začněte třeba tím, že se mu ozvete jen, abyste potvrdili převzetí příkazu a sdělili mu svůj zájem na řádném urovnání dluhu a exekuce
- pokud máte problém částku splatit najednou a v předepsané lhůtě, komunikujte s exekutorem také. Nestyďte se, nestrkejte hlavu do písku, mluvte či pište si s ním o všem v čas a na rovinu. Možnost řešení se zpravidla vždy při jednání najde. Takže komunikujte s exekutorem a zjistěte si, jaké jsou možnosti řešení dluhu a jestli lze sjednat dohodu na splátkách nebo jiné úpravy.
- Právní poradenství není samozřejmě od věci, zejména ve složitějších případech.
- vyhledejte nějakou formu právní pomoci nebo svůj případ konzultujte s dluhovým poradcem, který zpravidla spolupracuje s právníky či advokáty
- typicky například odvolání se k soudu proti nařízené exekuci, atd.
- Vyjednávání o splátkách
- komunikací s exekutorem, případně třeba i v této fázi dluhu stále ještě také s věřitelem, bývá možné to možné dosáhnout rozumnou dohodu o splátkách. Určitě na to myslete a sněžte se o dohodu. Na místě je dvojí doporučení z praxe v této věci – při vyjednávání jděte na kompromis, resp. prokažte dobrou vůli a snahu (například zaplacením části dluhu ještě před jednáním) a dále dosaženou dohodu se snažte za každou cenu dodržet a plaťte včas. Druhá šance se nemusí dostat.
- Opakuji, komunikujte. Někteří exekutoři jsou připraveni spolupracovat a najít řešení, které vyhovuje oběma stranám.
- Přezkoumání exekučního titulu
- ujistěte se, zda je exekuční příkaz v souladu s exekučním titulem (např. soudním rozsudkem)
- pokud máte pochybnosti o nařízené exekuci, je na místě využít právníka a další kroky řešit s jeho pomocí.
- Odvolání
- pokud máte důvody k nesouhlasu s exekučním příkazem, můžete zvážit podání odvolání u soudu
- Nezabavitelná částka
- zjistěte si, jaká část vašeho příjmu a majetku je nezabavitelná
- ujistěte se, že exekutor tuto skutečnost respektuje
Každý případ je samozřejmě specifický, a proto je důležité raději konzultovat věc také s odborníkem, který může poskytnout konkrétní rady vzhledem k vaší situaci. Ale výše uvedené základní body, chcete-li, tak jakási jednoduchá pravidla pro situaci, když mě překvapí exekuční příkaz, tak ty jsou platné.