Skip links

Překážky v insolvenci

Dnes se s vámi chci podělit o několik dobře míněných upozornění, či rad a tipů chcete-li, týkajících se zadlužených osob, pro které je cestou ven z dluhové pasti insolvence. Anebo alespoň o insolvenci uvažují jako o možném řešení svých problémů a sbírají potřebné informace. Rád bych zmínil několik podstatných skutečností, které mohou zmařit podání insolvenčního návrhu, či jeho zamítnutí soudem či mohou vést dokonce ke zrušení již schválené a běžící insolvence. Ano, i k tomu může dojít a dochází. Věřím, že poznatky a upozornění z praxe vám pomohou a budou pro vás představovat pomyslné červené čáry, přes které byste neměli překročit, abyste svojí cestu ven z dluhů (cestou insolvence) úspěšně prošli. Všichni dlužníci, kteří se rozhodnou podstoupit ozdravný proces insolvence, si musí jasně uvědomit skutečnost, že zdárným sestavením insolvenčního návrhu a jeho podáním k příslušnému soudu jsou stále teprve na začátku cesty a zdaleka ještě nemají vyhráno. A že vyhráno nemusí mít ani v případě, že soud návrhu vyhoví a insolvenci schválí.

Proces přípravy insolvenčního návrhu

Smluvní a další dokumenty k finančním závazkům

Je naprosto nezbytné, abyste v procesu přípravy návrhu doložili osobě, která jej bude sestavovat, veškeré smluvní a další dokumenty k vašim závazkům. Vedle smluv jde zejména například o doklady prokazující úhradu vašich plateb zmíněných závazků, respektive výši a frekvenci splátek. Je nutno skutečně doložit vše. Chápu situaci, kdy se při velkém množství dluhů a dlouhé době může mnohé poztrácet. Pak se ale ve vlastním zájmu snažte vše dohledat či získat znovu, pokud jde o smluvní dokumentaci. Pokud jde o doklady k platbám, banky by neměly mít problém vám vyhotovit výpis plateb, pokud to nedáte ve vašem bankovnictví. Rozhodně vám doporučuji, a netýká se to jen dlužníků v pasti, od prvopočátku si ke všem úvěrům a podobným produktům veškeré doklady řádně archivujte. Nikdy nevíte, kdy budou potřeba.

Existuje jediná možná úleva z tohoto pravidla. Ta se týká dlužníků, kteří již mají proti sobě vedenou nějakou exekuci. V takovém případě se k dluhům vymáhaným exekučně nemusí dokládat ona zmíněná dokumentace, nýbrž postačí výpis z rejstříku exekucí. Ten získáte na CzechPointu.

Nesplácené půjčky od samého počátku

Pokud je toto váš případ, že jste si nabrali půjčky a úvěry a za některý z těchto produktů jste před jeho zesplatněním neposlali tak říkajíc věřiteli ani korunu …. a věřte mi, že to není neobvyklý případ … pak vám dávám nyní vážnou a dobře míněnou radu: ani nezačínejte s přípravou insolvenčního návrhu, protože soud velmi pravděpodobně vaše jednání vyhodnotí jako nepoctivý záměr a budete nakonec rádi, pokud kromě zamítnutého insolvenčního návrhu neodejdete od soudu také s obviněním z úvěrového podvodu. Na toto si, prosím, dávejte velký pozor!

Schvalování insolvenčního návrhu soudem

Nepoctivý záměr

Kde jsme skončili v předešlém odstavci, navazujeme nyní dále. Stává se, že na nepoctivý záměr dlužníka přijde při šetření až soud. Respektive není neobvyklé, když insolvenční soud nahlédne na některé skutky dlužníka jako na nepoctivé, byť třeba nebyly výslovně provedeny s nepoctivým záměrem. Toto se týká zejména různých prodejů a převodů majetku dlužníka v době před podáním návrhu na insolvenci. A teď se prosím nadechněte: rozhodná doba, která bude soud zajímat, je až 7 let zpětně! Ano, v mnohých případech se může jednat i o dobu, kdy dotyčný ještě nebyl na dně a ve svízelné situaci. Ale právě převody a prodej majetku jsou velmi častým nekalým, respektive nepoctivým jednáním a jsou soudem vnímány jako zásadní překážka pro umožnění insolvence.

Obvyklé příklady nepoctivého záměru

  • úvěrový podvod – typicky je to nezaplacená ani koruna z půjčené částky
  • převody a prodej majetku dlužníka, až 7 let před podáním návrhu – psal jsem o tom o pár řádek výše, zde jen doplním pro částečné uklidnění poctivých dlužníků, podezřelé prodeje a převody. Rozhodně ale počítejte s tím, že se soud jimi bude tak, jako tak zabývat.
  • nepřiznané příjmy – velký pozor si dejte na to, zda-li jste v návrhu přiznali soudu skutečně veškeré své příjmy. Častým problémem bývá skutečnost, že soud zjistí takový příjem. Typicky jde například o dědictví. A ano, máte pravdu, o dědictví za jistých podmínek ani nemusíte vědět. Přesto pozor na přiznání všech příjmů!
  • trestná činnost – zde asi netřeba komentář

Zrušení běžící schválené insolvence

Úvodem jsem poznamenal, že schválením insolvenčního návrhu soudem ještě ani z daleka nemá dlužník vyhráno. Proces insolvence, vedoucí k oddlužení, může ještě zhatit – a myslím tím tak zhatit, že to vyústí v její zrušení – opět řada skutečností. Co znamená zrušení insolvence pro dlužníka? Pochybení, vedoucí ke zrušení insolvence vyjde dlužníka pěkně draho: o další nápravu své situace formou insolvence se bude moci pokusit nejdříve za 10 let!

Obvyklé důvody vedoucí ke zrušení insolvence

  • nesplácení předepsané splátky – asi netřeba komentář. Soudem stanovená výše splátky se musí hradit řádně a v předepsané výši.
  • nové dluhy za cokoliv – jste-li v insolvenci, nesmíte sekat nové dluhy. Zdá se vám to logické? Ano, mě také, ale věřte, že se tak děje a pro soud je to jasný signál ke zrušení insolvence. A pozor! Soud nebude zajímat, jestli jste si půjčili na novou postel, protože stará už prostě dosloužila, nebo jestli jste jeli k moři. Nové dluhy jsou stopka!
  • gambling

Dnes jsem vám uvedl několik případů komplikací, které představují překážku v insolvenci (zjednodušeně řečeno). Věřím, že pro vás, kteří tyto řádky čtete, jsou to dobrá upozornění, ale ve skutečnosti je vám cizí jakýkoliv ze zmíněných prohřešků proti pravidlům. Přesto – mějte je na paměti, obezřetnosti není nikdy dost!

Potřebujete pomoci s vašimi dluhy? Tápete a máte obavy?

Ozvěte se nám, jsme tu pro vás!

Potřebujete pomoct?

Využijte nezávaznou a bezplatnou konzultaci. Ozvěte se nám a společně se na to podíváme.