Skip links

Otázky a odpovědi

Odpovědi na nejčastější dotazy.

Otázky a odpovědi

Nejčastější otázky a odpovědi

Koukněte se na nejčastější dotazy. Sepsali jsme na ně odpovědi.

Dluhové poradenství

Důležité je jednat. S věřiteli, jde-li o všemožné úvěry, půjčky, kreditky, kontokorenty, nebankovní půjčky, stejně tak jde-li o účty za elektřinu, plyn, telefony, atd. Včas jednejte, protože včasným a přímým jednáním lze docílit vzájemné dohody s věřiteli, například o odkladech či snížení splátek, a podobně.

A nevíte-li si rady, obraťte se na odborníky v dluhové problematice. Pomohou vám.

Především se co nejrychleji uklidnit a zbavit se oprávněných, nepříjemných emocí. Důkladně si prostudujte dokumenty, co vám exekuční úřad zaslal a co po vás požaduje. Dohledejte na své straně všechny dokumenty, které k exekuovanému dluhu máte a spojte se s exekutorským úřadem ohledně řešení. Zkrátka i zde platí: obratem jednejte.

Jednání s exekutory není jednoduché a může být i velmi náročné. Určitě se zároveň obraťte na odborníky z dluhové oblasti, aby vám byli nápomocni s řešením situace.

Na tuto otázku nelze předem dát odpověď. Situace každého dlužníka je jedinečná a pro každého dlužníka bývá také jedinečná jeho cesta ke znovunabytí finanční svobody. A tím pádem také řešení je pro každého dlužníka jinak dlouhé.

Jediné, co vám může dát určitou nápovědu na vaší otázku, je konzultace s odborníkem z dluhové poradny, který bude schopen na základě analýzy vaší situace navrhnout postup, jak z dluhů dostat i vás a jak dlouhá vaše cesta bude.

Pokud manželovi vznikly dluhy během manželství, může exekutor postihnout zejména majetek ve společném jmění manželů. To znamená majetek, který manželé nabydou během manželství. Exekutor nemůže postihnout výlučný majetek „nedlužného“ manžela, stejně jako jeho mzdu srážkami ze mzdy. Exekutor však může pro vymáhání dluhu jednoho manžela postihnout bankovní účet manžela druhého.

Tzv. zesplatnění půjčky nastává ve chvíli, kdy porušíte významným způsobem smlouvu, nebo jste v prodlení se splátkami. Je to moment, kdy není dobré být pasivní, ale začít jednat s věřitelem o tom jakým způsobem narovnáte svoje vztahy.

Předžalobní výzva už svým názvem napovídá je listina, který vás upozorňuje na to, že se věřitel chystá podat žalobu či návrh na vydání elektronického platebního rozkazu. Určitě na ni ihned reagujte, vždy je cesta jak se dohodnout na splátkách a celý proces zastavit.

Pokud Vám exekuce teprve hrozí je vždy čas začít vyjednávat s věřiteli. Pomůžeme Vám se sepisem návrhů na smír, kdy se pokusíme navrhnout ideální řešení pro obě strany.

V případě, že jste odpověděli ano, tak je zde několik cest jak vše řešit a to jak konsolidací závazků, vyjednáváním s věřiteli ohledně snížení splátek, případně pomocí finančního arbitra či podání návrhu na insolvenci.

Cesta ven z dlouhodobých, krátkodobých či vícečetných exekucí je většinou skrze oddlužení, neboli insolvenci. Obecně lze říct, že pokud máte již více exekucí, nebo dluhy přesahují 200 tis. Kč, tak se Vám oddlužení vyplatí.

Je potřeba jednat rychle. U platebního rozkazu máte 15 dní na podání odporu, který je možno podat i bez argumentace, kterou následně do 30 dnl doplníte. Pokud jste byli vyzvání k vyjádření se k žalobě tak je potřeba se řídit lhůtami, které stanoví soudce. Někdy jsou velmi krátké například jen 10 dní. V případě žaloby je však možno do doby než proběhne jednání a koncentrace řízení doplňovat důkazy soud.

O hrozící úpadek jde tehdy, lze-li se zřetelem ke všem okolnostem důvodně předpokládat, že dlužník nebude schopen řádně a včas splnit podstatnou část svých peněžitých závazků. Dlužník v úpadku ještě není, jelikož je schopen stále hradit.

Můžete to zjistit na okresním soudě dle trvalého bydliště, na internetu za úplatu v Centrální evidenci exekucí, seznam exekucí lze získat i na poště.

Pravý majitel věcí, vlastník, se musí do třiceti dnů obrátit na exekutora, aby jeho věc vyškrtl ze soupisu zabavených věcí. Musí prokázat, že je věc skutečně jeho. Nejlépe jmeným dokladem (fakturou). Pokladní doklad není důkaz o vlastnictví věci.

Exekutor může vstoupit kamkoliv, kde se domnívá, že se nachází dlužníkův majetek.

Insolvence

Ano. Za předpokladu, že nevyvstanou pro insolvenční soud nějaké překážky, tak insolvence nařizované i již běžící insolvence, nařízené proti vám, zastaví.

Každý dlužník je v jiné situaci. Vše záleží od schopnosti, jak rychle dokážete připravit nezbytné požadované dokumenty ke všem svým závazkům pro přípravu insolvenčního návrhu pro právníka, který návrh pro soud sestaví.

Opět otázka, která závisí na vaší situaci. Nevyvstanou-li na vaší straně z pohledu insolvenčního soudu nějaké překážky k povolení insolvence a jsou-li všechny vaše dluhy takzvaně na rodné číslo a nikoliv dluhy z podnikání, pak by tomu tak, při řádném splácení insolvence, mělo být. Dnes již nejsou pro insolvenci překážkou ani dluhy z podnikání.

Ne, není. Vše závisí na vaší situaci jako dlužníka. A vždy je třeba, než se přikročí k sestavování insolvenčního návrhu, hledat také jiná řešení. Jste-li v situaci, kdy zvládáte s vypětím sil platit, jen už závazků máte dost a nevíte, kudy kam, tak pro řešení vaší situace insolvence určitě není. Cestu ven z dluhů lze nalézt i jinak, než insolvencí. Ale vždy je třeba o své situaci se včas poradit s odborníky na dluhy a tu vaší pravou cestu ven z dluhů hledat společně s nimi.

MÁTE DOTAZ?

Nenašli jste odpověď?

Stačí napsat a zeptat se. Rádi vám odpovíme během následujícího pracovního dne.

    Odesláním tohoto formuláře souhlasíte s prohlášením o zpracování osobních údajů.

    KONZULTACE

    Potřebujete pomoct?

    Využijte nezávaznou a bezplatnou konzultaci. Ozvěte se nám a společně se na to podíváme.

    Nečekejte a nic neodkládejte

    ještě nemusí být pozdě.